Aydın Eroğlu Analiz aydineroglu@borsaanalizci.com

Sert piyasa dalgasına hazır oun!

Bir süredir öne atılan rahip Brunson gerekçesi öncülüğünde ABD ile çok sert gerginlikler yaşıyoruz. Aslında ABD ile tek sorunumuzun rahip Brunson olmadığını 06/08 tarihli Tek Sorun Rahip Brunson Değil! başlıklı yazımda yazmıştım. Ama şu an sanki tek sorun Brunson konusu imiş gibi oraya odaklanmış durumdayız.

Pozitif dalga mı geliyor!

Dün mahkeme tutuklu bulunan Yunan askerlerini serbest bıraktı. Yunan başbakanı Çipras, bu kararın dostluğu pekiştirecek bir adım olduğunu söyledi. Benzer bir mahkeme kararı da rahip Brunson için çıkar mı göreceğiz. Eğer kısa süre içinde Brunson için de serbest bırakıldığı yönünde bir karar çıkacak olursa, buna piyasaların pozitif ve sert bir tepki vermesini bekliyorum.

Teknik grafiklere bakınca, gram altında 241 seviyesinin altında destek-direnç tablomuzda kademelerini paylaştığım çok sert düşüş yaşanabilir. Aynı şekilde BİST için de çok sert bir pozitif ayrışma yaşanabilir. Aynı şekilde dolar da, pozitif bir rahip kararı sonrasında 6.29 altına sarktığı anda çok sert bir geri çekilme ile 5.53 ve altındaki seviyelere inebilir. Bu durum aynı yükseliş hızındaki gibi hızlı olur.

Negatif dalga gelirse!

Kurların grafiklerinde sanki negatif dalga hazırlığı varmış gibi görüyorum. Ama rahip Brunson sertbest kalmaz ve mahkeme Brunson'un avukatının bu yöndeki talebine yine olumsuz cevap verirse, bu takdirde piyasanın yukarıdaki beklentilerimin tam tersi sert bir negatif dalga içine girmesini bekliyorum. Böyle bir kararın hemen akabinde ABD tarafından daha da sert yeni yaptırım kararları da duyacağımızı düşünüyorum.

Maalesef böyle bir ortamda BİST negatif ayrışma yaşarken, kurlar ve gram altında yeni ve oldukça yüksek zirveler görebiliriz. Bu yönde bir tablonun kurlar ve dolayısı ile faizler açısından ekonomimiz üzerinde çok kötü etkisi olur.

ONS altın destek kırdı!

03/08 tarihli Gündemi Bol Bir Gün! başlıklı yazımda ons için uyarı yapmıştım. 1.204 dolar desteğinden tepki gelebileceğini ama tepkinin sınırlı kalacağını yazmıştım. Eğer desteğini kırarsa ki, sonrası için görüşüm bu yönde idi, ons'da alt desteklere doğru hızlı bir değer kaybı yaşanabileceği uyarımı yapmıştım. Ons bu uyarımdaki gibi desteğini kırdı ve düşüşe başlamış durumda.

Ons içerideki olası negatif ayrışma risklerinden bağımsız hareket yaptığı için, iç piyasada beklentim olan pozitif dalga değil de, beklemediğim yeni bir negatif dalga dahi yaşansa, onsun düşmesini durdurmayabilir. Kısacası ons altın yeniden 1.204 dolar seviyesinin üstüne çıkmadığı takdirde alt desteklere doğru düşüşe geçmiş diye görüyorum.

Yazarın Diğer Yazıları

Tüm yazılarını göster