Rusya Penza bölgesi Türk yatırımcı bekliyor

Rusya’nın Penza Bölgesi Vali Yardımcısı Andrey Luzgin, gıda, tarım, savunma gibi alanlarla beraber turizm başta olmak üzere diğer sektörlerde faaliyet sürdüren Türk şirketlerine Penza’da yatırım gerçekleştirme çağrısı yaptı.

Daha iyi mobil deneyim için tıklayınız

TAMER IŞITIR

İSTANBUL - Rusya’nın Penza Bölgesi Vali Yardımcısı Andrey Luzgin, Türk gıda üreticisini Penza’da yatırımcı olmaya çağırdı. Luzgin, bölgede her türlü gıda satışı için önemli fırsatlar olduğunu anlattı. Luzgin, “Ülkemizde 12 ay sebze-meyve yetişmiyor. Türkiye’de ise yılda birkaç kez mahsul toplanabiliyor. Yaş sebze-meyve gibi kuru sebze-meyvenin, ambalajı ve görseliyle çok dikkat çeken, Avrupa’da çok rağbet gören Türk kuruyemişlerinin, Türk tatlılarının ve şaraplarının da raflarımızda yer almasını istiyoruz. Marketlerimizde İtalyan ve Yunan zeytin ve zeytinyağı ürünleri bulunurken lojistik imkanımızın daha elverişli olduğu Türkiye’den daha fazla markanın yer almasını bekliyoruz” dedi.

CNR’da Uluslararası Gıda Ürünleri ve Teknolojileri Fuarı’nda ülke ve sektör temsilcileri buluşuyor. Fuara Rusya’dan gelen Penza Bölgesi Vali Yardımcısı Andrey Luzgin DÜNYA’ya konuştu. Fuar süresince DEİK’te Türk üretici şirketlerle anlaşmalar imzalandığını belirten Luzgin; gıda, tarım, savunma gibi alanlarla beraber turizm başta olmak üzere diğer sektörlerde faaliyet sürdüren Türk şirketlerine de Penza’da yatırım gerçekleştirme çağrısı yaptı. Luzgin’e göre iki ülke arasındaki 15 milyar dolarlık iş hacminin 3 katına çıkabilir.

KOBİ’lerin ilişkileri artmalı

Son dönemde Türkiye ve Rusya arasındaki yakınlaşmaya değinen Luzgin, “Ülke başkanlarımızın yakın ilişkide olması, pek çok konuda ortak hareket etmesi ekonomimizi de olumlu etkiliyor. Türk Akımı, Akkuyu Nükleer Güç Santrali gibi iki ülke açısından son derece önemli projelerin yanı sıra KOBİ’lerin de ilişkilerini artıracağı bir tablo iki ülke için de önemli sonuçlar doğurur” şeklinde konuştu.

Penza pek çok sektör için cazip bir bölge

Arbel, Kastamonu Entegre, Agsen gibi önemli Türk şirketlerinin Penza bölgesinde faaliyet sürdürdüğünü aktaran Luzgin, bölgeye dair şu bilgileri verdi:

“Penza; 43 bin metrekare yüzölçümü, 1 milyon 340 bin dolayında nüfusu, 4 üniversitesi, bu üniversitelerde 54 ülkeden 3 bin öğrencisi olan bir bölge. Bölgemizde hızlı bir otomasyona geçiş süreci yaşanıyor. Meslek liseli, üniversiteli genç nüfusumuzu ekonomiye kazandırmak istiyoruz. Bölgemizde tahıl ve bakliyat üretimi son derece önemli bir geçim kaynağı. Özellikle yağlı tohum konusunda Penza bölgesi çok cazip. Türkiye’nin önemli miktarlarda yağlı tohum ihracatı yaptığını biliyoruz. Aynı zamanda tahıl ve yağlı tohumda tecrübeli ve bunların işlenmesinde oldukça ehil. Çinliler tarımda bölgemizde yatırımlarını artırıyor, Türk şirketleri neden artırmasın. Türklerin de tarım ürünü yetiştirip, stoklayıp, satması her iki ülkeye faydalı olur. Sadece tarım ürünleri değil ağaç ve mobilya, tekstil ve hazırgiyim gibi sektörler de bölgemizde hızla gelişiyor.Türk şirketleri güçlü rekabete dahil olabilecek kapasitede.

Penza’da ilaç ve sağlık ürünleri alanlarında büyük şirketlerimiz var. Aynı zamanda bilişim teknolojileri konusunda da Türkiye’ye yatırım yapabilecek Rus şirketleri mevcut.”

Rusya’nın Türkiye’den ve başka ülkelerden domates başta olmak üzere pek çok ürünü ithal etmeye devam edeceğini vurgulayan Luzgin, Rusya’ya ne kadar fazla ülkeden firma girerse fiyatların da o kadar dengeli olduğunu ve bu rekabetin de vatandaşa yaradığını söyledi.

Ekonomi Haberleri